گزارش تحقیقی 01 آذر 1401 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

واکاوی یک شایعه آبانی / وقتی محالات گزاره قطعی می‌شوند

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز جعمه 24 آبان ماه 1398، سهمیه‌بندی بنزین و قیمت‌های جدید را اعلام کرد.  در این اطلاعیه آمده، براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه،  قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی 1500 تومان و هر لیتر بنزین آزاد 3 هزار تومان تعیین شده است. این در حالی که، با این تصمیم قیمت بنزین سهمیه‌ای نسبت به نرخ قبلی ۵۰ درصد افزایش یافت و بنزین آزاد هم سه برابر شد. اعلام ناگهانی افزایش قیمت بنزین در همان ساعت‌های ابتدایی موجب شکل‌گیری اعتراضاتی در برخی استان‌های کشور شد، که در ادامه به دیگر شهرهای مختلف سرایت کرد و در نهایت به خشونت منجر گردید. چند ماه بعد از حادثه آبان98، عبدالرضارحمانی فضلی، وزیر کشور دولت یازدهم و دوازدهم در برنامه تلویزیونی خاطرنشان کرد، که تجمعات اعتراضی به گرانی ناگهانی بنزین منجر به کشته شدن 200 الی 259 نفر شده است، اما همزمان سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان را 304 نفر برآورد کرد، از طرفی دیگر خبرگزاری رویترز مدعی شد در گزارشی به نقل از منابع دولتی در ایران از کشته شدن  1500 نفر خبر داد. گفتنی است که، این آمار ضد و نقیض سبب شد تا “دادگاه نمادین‌ بین‌المللی مردمی” به‌منظور بررسی کشتار و مجروح شدن معترضین به گرانی بنزین  آبان 98 در لندن شکل بگیرد. در ادامه گزارش به آمار 1500 نفری کشته‌شدگان آبان 98 خواهیم پرداخت، که خبرگزاری رویترز به نقل از کدام منابع دولتی این آمار را ارائه داده است؟

 

 

اعتراضات سه روزه

به‌دلیل اعلام ناگهانی افزایش قیمت بنزین در روز جمعه 24 آبان 1398، در برخی شهرستان‌های کشور به شکل‌های متفاوتی اعتراضاتی نسبت به این تصمیم شکل گرفت، در همین راستا با فراخوان‌هایی که در فضای مجازی منتشر شد، شنبه 25 آبان افراد بیشتری برای اعتراض به این سیاست‌های نفتی در خیابان‌ها حاضر شدند، که  در برخی شهرها این واکنش‌ها تنها در حد تجمع بود و در برخی نواحی با ایجاد ترافیک و بستن معابر همراه شد، اما برخی افراد در شهرهای بزرگ خسارت سنگینی به اموال و اماکن عمومی وارد کردند.گفتنی است که، بعد از گذشت سه روز از اعتراضات، با اینکه همچنان مردم نسبت به افزایش قیمت بنزین متعرض بودند، شلوغی‌هایی که منجر به ناآرامی در شهرهای مختلف و تخریت اموال عمومی می‌شد در 26 ماه آبان  به پایان رسید. لازم به ذکر است، صفر تا صد تمام اتفاقات، ناآرامی‌ها، خشونت‌ها، اعتراضات مردم به این تصمیم، تنها در 3 روز رخ داده است؛ البته به‌خاطر عملیات روانی رسانه‌های ضد ایرانی آشوب بعد از پایان  26 آبان تا دو هفته دیگر ادامه داشت، اما بسیار کم‌رنگ‌تر و بیشتر جنگ رسانه‌ای از سوی رسانه‌های ضد ایرانی بود.

 

 

شهرهای مختلف صحنه اعتراضات پراکنده

کلانشهرهایی از جمله تهران، کرج، مشهد، شیراز، اهواز، زاهدان، بندرعباس و در شهرهای برازجان، هشتگرد، شوشتر، اندیمشک، خرمشهر، ماهشهر، سیرجان، دزفول، بهبهان، سیرجان، بابل، بروجن و غیره  تجمعات اعتراضی پراکنده‌ای شکل گرفت. متداول‌ترین شکل اعتراضی  این سه روز “خاموش کردن خودروها و بستن خیابان‌ها ” و شعار علیه مسؤلان بخاطر افزایش قیمت بنزین بود. گفتنی است که، نحوه اعترضات و اتفاقات آبان 98 در فضای مجازی با روایت‌های مختلفی منتشر شد و این امر فرصت مناسبی را برای رسانه‌های ضدایرانی با ضریب دادن به مسائل در فضای مجازی فراهم کرد. در همین راستا “عملیات روانی رسانه غرب اعتراضات را در مسیر آشوب هدایت کرد و با اینکه تنها ماجرا در 3 روز جمع شد، اما تعدد اقدامات ناهنجار و غیرمدنی، حجم تخریب اموال و مکان‌های عمومی بسیار زیاد بود”. در همین رابطه براساس گزارش روزنامه عصر ایران تنها میزان خسارت‌های وارده به 450 بانک در 4 شهر، 80 فروشگاه زنجیره‌ای در مناطق مختلف کشور، تخریب 120 آمبولانس و 40 پایگاه اورژانس، 180 جایگاه سوخت نزدیک به 2333 میلیارد تومان برآورد شده است، این رقم در حالی اعلام شد، که هنوز اکثریت آمار شهرهای  خسارت‌های دیده بررسی نشده بودند.

 

 

روایت‌های آماری متناقض

همانطور ابتدا گزارش اشاره شد، آمار متناقضی از تعداد کشته‌شدگان ناآرامی‌های 98 اعلام شد، با اینکه عبدالرضارحمانی‌فضلی، وزیر کشور دولت یازدهم و دوازدهم به عنوان یک مقام رسمی در یک برنامه تلویزیونی آمار کشته‌شدگان آبان‌ ۹۸ را تلویحا ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر اعلام کرد، اما اکثرا چه در داخل و خارج از کشور به آمار عجیب و غریبی که در « خبرگزاری بین‌المللی رویترز » منتشر شده اکتفا کرده‌اند، در گزارش این رسانه لندنی آمده، که آمار واقعی کشته‌شدگان را سه مقام وزارت کشور ایران در اختیار ما گذاشته‌اند این درصورتی که هیچ‌وقت نام سه مقام دولتی را مطرح نکردند و سندومدرکی دال بر واقعی بودن 1500 کشته‌شده در جریان ناآرامی‌ها 98 ارائه نداد‌ه‌اند. از طرفی آشوب و ناآرامی تنها سه روز به طول انجامید.

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، حالا باید پرسید چطور امکان دارد در طول سه روز 1500 نفر کشته‌ شوند؟ بیشتر کشته‌شدگان به کدام شهرها اختصاص دارند؟ و اینکه چه استعدادی از نیروهای مسلح در یک تجمع خیابانی آن هم در مدت سه روز باید حضور داشته باشد تا بتواند به این تعداد انسان از میان ببرد؟

 

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *