گزارش تحقیقی 01 تیر 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

مدعیانی که بدیهیات انتشار محتوا را رعایت نمی‌کنند / پمپاژ اطلاعات غلط ماموریت جدید رسانه سعودی

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، برای مثال اخیراً ویدئویی از تحویل گرفتن چند بسته روغن توسط تعدادی روحانی توسط این شبکه‌ها منتشر شده است. شبکه سعودی ایران اینترنشنال که اخیراً حتی توسط کاربران خود با انتقادهای بسیاری برای باز انتشار ویدئوهایی قدیمی و آرشیوی مواجه شده در بازنشر این ویدئو سعی دارد خود را به عنوان یک شبکه حرفه‌ای نمایش دهد و مدعی آن است که این ویدئو توسط شهروندان ضبط و برای این شبکه ارسال شده و آن‌ها امکان تایید زمان و مکان آن را ندارند!

 

 

آغاز ماجرا از تعدادی روحانی و بسته‌های روغن

اگر چه این شبکه که از حمایت‌های رژیم سعودی استفاده می کند و محلی برای انتشار مواضع گروه مجاهدین خلق (منافقین) است، در صفحات شبکه‌های اجتماعی و سایت خود این ویدئو را دریافت شده از سوی شهروندان ایرانی می‌داند و زمان آن را تایید نمی‌کند، اما در برنامه‌های تلویزیونی خود آن را مبنای تحلیل‌هایش قرار داده و دقیقاً با اتکا بر همین فیلم مدعیست که در کشور ایران، روحانیون خود را از مردم عادی جدا کرده و از سهمیه‌های ویژه دولتی آن هم در زمان طرح اصلاح نظام یارانه‌ها در ایران، برخوردار هستند.

 

 

واقعیت ماجرای روغن‌ها چه بود؟

پس از انتشار این ویدئو، یکی از روحانیون مشاهده شده در این فیلم به سرعت واکنش نشان داده و اصل ماجرا را مقابل دوربین از زبان خودش بیان می‌کند. روغن‌های مشاهده در ویدئوی فوق با هدف تهیه و توزیع بسته‌های خیریه حمایت از نیازمندان از سوی خیرین ارسال شده بود و گروه روحانیون حاضر در تصویر در حال آماده‌سازی و رساندن این بسته‌ها به محرومین هسند.

 

 

اصلی بدیهی که رسانه سعودی آن را هم رعایت نمی‌کند

اما نکته بسیار مهم در علت عزم شبکه ایران اینترنشنال برای انتشار ویدئوهایی از این قبیل است؛ اصل اول و بدیهی در حرفه روزنامه‌نگاری حرفه‌ای این است که رسانه‌ای که تصمیم به انتشار محتوایی را دارد در مرحله اول می‌بایست از صحت و سقم آن و دقت ارائه دهنده محتوا اطمینان حاصل کند. اما به نظر می‌رسد که شبکه‌های تلویزیونی معاند با ایران در دشمنی خود علی رغم شعار حرفه ای گری و استقلال حتی این اصل بدیهی هم زیر پا گذاشته و صرفاً هدف بمباران اطلاعاتی کاربران فارسی زبان با اطلاعات اشتباه پیش گرفته‌اند.

در این استراتژی رسانه‌ای، دیگر صحت محتوا مورد توجه نبوده و نیت آن فقط رادیکالیزه کردن تعدادی از کاربران در کشور است که دست به اقداماتی خرابکارنه بزنند. امری که در بخش‌های مختلف این شبکه تلوزیونی قابل ملاحظه است. برای مثال اخیراً، یکی از مهمان‌های این شبکه تلویزیونی شورش مسلحانه را ترویج کرده و حتی مدعی آن است که «افرادی که برای اعتراضات به خیابان آمده اند مسلح به سلاح گرم هستند و آماده تیراندازی»؛ مساله‌ای که عنوان کردن آن در هیچ یک از رسانه‌های حرفه‌ای در سطح جهان اجازه پخش ندارد و می‌تواند عواقب جدی را برای آن رسانه داشته باشد.

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سازمان مجازی سراج، به نظر می‌رسد، شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال نه تنها مشکلی با ارائه محتواهایی از این جنس ندارد بلکه انگار رسالت خود را در انتشار چنین محتواهایی قرار داده است.

 

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *