خبرشایعه 25 مرداد 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

ماجرای شربت‌های مسموم

۱۹ مردادماه بود که خبری مبنی بر مسمومیت تعدادی از اهالی روستای اسدآباد استان همدان و فوت دختری نوجوان، منتشر گردید. به دلیل همزمانی با عزاداری‌های دهه اول ماه محرم، این موضوع در فضای مجازی دست به دست شد تا جایی که آمارها نشان می‌دهد دو روز بعد یعنی در ۲۱ مرداد ماه، این سوژه به ترند یک فضای مجازی تبدیل شد.

در ابتدا برخی رسانه‌های داخلی، وقوع مسمویت را تایید کرده و ارائه اطلاعات بیشتر را منوط به بررسی‌های دقیق‌تر کردند. برخی دیگر نیز مدعی شدند این مسمومیت در شربت‌های نذری، اتفاق افتاده است.

در این میان رسانه‌های فارسی زبان اما با استناد به چند ویدئوی دریافتی از شهروندخبرنگاران مدعی شدند، علت مسمویت، وجود سم در شربت‎های نذری بوده است. اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا، با تکذیب این مساله گفت: اگر در شربت سم وجود داشت باید عارضه‌ی کبدی مشاهده می‌شد که این اتفاق نیفتاد؛ دلیل فوت، نیز سطح پایین هوشیاری بیمار بود. علاوه بر این، علت اصلی مسمویت اهالی این روستا، مسمویت عفونی بوده که ممکن است به دلیل ابتلا فردی به این مسمویت، برای بقیه نیز اتفاق افتاده باشد.

مصادره به مطلوب، یکی از تکنیک‌های رسانه‌های فارسی زبان است که به وسیله آن تلاش می‌کنند به دلیل نبود اطلاعات کافی در خصوص سوژه، روایت جعلی ساخته و آن را غالب کنند.

برای مشاهده ویدئو کلیک نمایید.

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *