خبرشایعه 28 خرداد 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

سیاه‌نمایی رسانه‌های معاند در باره بودجه فرهنگی کشور/ این بودجه قابل مقایسه با فرهنگ و ادب غربی‌ها نیست

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج ، اخیراً رادیو فردا رسانه آمریکایی رادیو فردا به بهانه مخالفت رهبر معظم انقلاب اسلامی با تخصیص بودجه برای جهاد تبیین در گزارشی مدعی شده به فعالیت‌های فرهنگی، جنگ نرم و سازمان هایی نظیر سازمان فضای مجازی سراج و سازمان هنری رسانه‌ای اوج سالانه میلیاردها تومان بودجه اختصاص میگیرد.

سهم بودجه فرهنگی کشور کمتر از یک درصد از کل بودجه است

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم، در گفتگوی اختصاصی با مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج در تشریح ساز و کار بودجه فرهنگی کشور گفت: سهم فعالیت‌های فرهنگی در بودجه سالانه کشور ما با سایر کشورها قابل مقایسه نیست چراکه از هزار و پانصد هزار میلیارد تومان بودجه مصوب کل، تنها ده هزار میلیارد تومان صرف نهادهای فرهنگی شده که این عدد یک درصد کل بودجه کشور هم نمی‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه افزود: همین مقدار بودجه یعنی عدد ده هزار میلیارد تومان وقتی میان نهادهایی مانند صدا وسیما، تشکل‌های فرهنگی، مدارس، حوزه‌های علمیه تقسیم می‌شود، عملاً بسیار ناچیز است.

گاهی برخی تخصیص بودجه‌ها درست هدف‌گذاری نمی‌شود

زنگنه با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در باره بودجه جهاد تبیین و مخالفت ایشان با تخصیص این حجم بودجه به این کار گفت: گاهی ممکن است تخصیص بودجه در برخی نهادها درست هدف‌گذاری نشده و هدر برود.

وی افزود: اما این مساله در معدود دفعات رخ داده و به طور کل باید گفت همه منابعی که خرج حوزه فرهنگ اعم از صدا و سیما و حوزه‌های علمیه و تشکل های مختلف میشود، رقم قابل توجهی نیست.

کار رسانه‌های معاند آمارسازی است

عضو کمیسیون مجلس با بیان اینکه رسانه های معاند قصد دارند از هر مساله ای روایت خود را غالب کنند، اظهارداشت: ارائه آمارهای اشتباه درباره بودجه‌های فرهنگی ایران، بزرگنمایی هزینه‌ها در راستای کوچک نشان دادن دستاوردهای نظام است.

وی در پایان گفت: این در شرایطی است که بودجه‌ای که صرف ماهواره‌های فارسی زبان در جنگ فرهنگی و تغییر ذائقه فرهنگی و تربیتی ایرانی‌ها می‌شود، چندین برابر بودجه فرهنگی کشور است.

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، همین چندی پیش بود که بر اساس گزارش نشریه گاردین مشخص شد، عربستان سعودی بودجه هنگفت ۲۵۰ میلیون دلاری را خرج شبکه‌ای مانند «ایران اینترنشنال» می‌کند.

علاوه بر این رسانه هایی مانند رادیو فردا نیز که به بهانه پخش آهنگ و سرگرمی برای مخاطبان تاسیس شده‌اند سالانه میلیاردها دلار از سمت شورای اطلاع‌رسانی آمریکا هزینه دریافت می‌کنند.

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *