گزارش تحلیلی 19 مرداد 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

زخم‌های BBC بر چهره فردی که ادعای ورزشکاری داشت/ چرا هالک ایرانی برای رسانه ملکه مهم شد؟

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، گزارشگر بی بی سی در ابتدا، گزارش خود را با این جمله آغار می‌کند: « غول، هرکول، هالک. سجاد غریبی هر عنوان دهن پرکنی که بوده این سال‌ها با خود به یدک کشید، اندام متفاوت این فضا را به او می‌داد، تبلیغات مجازی هم به کمکش آمد، رسانه‌های خارجی هم سمت او هجوم آوردند و کمتر کسی او را به نام می‌شناخت و همه او را هالک ایرانی صدا می‌زدند.»

گزارشگر بی‌بی‌سی در ادامه از مارتین فورد، با عنوان «ترسناک‌ترین مرد دنیا» یاد کرده و لحظه رویارویی این دو بدنساز و گفته‌های سجاد غریبی در توصیف علت زمین خوردن در برابر  فورد را پخش می‌کند و از طرفی نیز تصاویر زمین خوردن غریبی را در برابر گفته‌هایش که از آمادگی برای مسابقه  حکایت دارد، قرار می‌دهد تا پارادوکسی در ذهن مخاطب ایجاد شود.

در ادامه اظهارات غریبی پخش می‌شود که اتهامات برای دیده شدن و تبلیغات را رد کرده و می‌گوید: «هیچ وقت برای پول نمی‌جنگم.» گزارش با لحظه ورود سجاد غریبی به رینگ در برابر حریف قزاقش با صدای مداحی گزیده شده‌ای از محمود کریمی با این جملات ادامه می‌یابد: «ورود به رینگ، صدای محمود کریمی، مداح نزدیک به حکومت در پس زمینه نشانی پر رنگ از سمت و سوی فکری او. سجاد غریبی  شش سال پیش برای جنگ سوریه هم ثبت نام کرد: هالک ایرانی، هرکول ایرانی، جنگ سوریه. خبری که مثل بمب ترکید. او گفته بود من همیشه مدافع اهل بیت و کشورم خواهم ماند. برای مدافعین حرم و اعزام به سوریه نام‌نویسی کردم و اگر لایق باشم حتماً می‌روم و تا جایی که بتوانم از حرمین و از کشورم دفاع می‌کنم.»

بی‌بی‌سی گزارش را جانبدارانه ادامه می‌دهد: «ادعای ورزشکار بسیجی در حرف ماند» و این گفته وصل به تصویر باخت سجاد غریبی از حریف قزاق می‌شود. در پایان علاوه بر نمایش شرمندگی غریبی در باخت در مقابل حریف قزاق، گزارش را ختم به کلام مارتین فورد، ورزشکار انگلیسی می‌کند: «مارتین فورد گفته بود: او چیزی که تصور می‌کردم نبود، او دنیا را با فتوشاپ فریب داده، دیدنش از نزدیک به اندازه دیدن تصاویرش تاثیرگذار نبود، کوچولو بود.»

سناریویی که در قالب  صدا و تصویر، گزارشگر بی‌بی‌سی دنبال می‌کرد، تنها گزارش صرف رویداد باخت یک ورزشکار  ایرانی نبود، بلکه باخت وی در برابر حریف قزاق و همچنین زمین خوردن در برابر ورزشکار انگلیسی را در پیوند با شکست نیروهای مدافع حرم در جنگ سوریه قرار داده است. با همنشین کردن نوشته‌ها و تصاویر این ورزشکار، عرصه نبرد را نه فقط رینگ ورزشی، بلکه در صحنه بین‌الملل برده است.

با ارتباط دادن به مصاحبه‌های قبلی غریبی در مورد علاقه او برای رفتن به سوریه، او را یک ورزشکار حکومتی  جلوه داده و برای موید ادعای خود با نمایش صدای مداحی پخش شده در پس زمینه که مرتبط با ایام محرم و روزهای عزاداری برای اباعبدالله الحسین(ع) است، با  برچسب زنی به مداحی که صدایش در پس زمینه است و آن را حکومتی می‌خواند، غریبی را هم یک ورزشکار حکومتی  جلوه می‌دهد. وقتی می‌داند که همیشه قهرمان‌ها و ورزشکاران ملی هستند و تعلق به هیچ جناحی ندارند و فرای دیدگاه‌ها برای وطن خود در عرصه ورزش نبرد می‌کنند؛ با ایجاد تقابل قهرمان حکومتی و عنصر غایب قهرمان ملی، از جایگاه و شان غریبی در دیگاه مخاطب می‌کاهد.

غریبی در این گزارش به نمادی از سربازان مدافع حرم و در سطح بالاتر، نیروی سپاه قدس ایران و باز در گامی بالاتر، حاکمیت ایران فرض شده است. که در پیوند با مفاهیم قبلی که غریبی تنها با «تبلیغات» و «پول» توانسته برای خود نامی دست و پا کند، این ویژگی در ناخودآگاه مخاطب برای نیروهای مدافع حرم و در سطحی بالاتر برای سپاه پاسداران نیز مفروض و تداعی می‌شود.

قاب‌بندی ارائه شده در این گزارش، برای مخاطب کلمات دیگر را بدون آنکه علناً نیاز به بیان آن باشد، تداعی می‌کند. غریبی یک ورزشکار «بازنده» هم در عمل و هم در ادعا بیان شده و در پایان گزارش، تاکید بر سخنان فورد، «او دنیا را با فتوشاپ فریب داد» و یا «او کوچولو بود» ضربه نهایی را نه فقط برای این ورزشکار در اذهان، بلکه مسیر را برای واژه‌سازی تحقیر وی باز می‌کند؛ همچنین به صورت ضمنی این مفاهیم در ذهن مخاطب برای سپاه قدس هم تداعی می‌شود.

تخریب تنها به یک گزارش چهار دقیقه در بی بی سی ختم نمی‌شود. واژه‌سازی ضمنی برای این ورزشکار، سر از شبکه‌های اجتماعی در می‌آورد، با اکانت‌هایی که عموماً، بدون دنبال کننده هستند و نام و نشان درستی ندارند و اساساً توییت‌هایشان، جز در جستجوی هشتگی دیده نمی‌شود.

اگر پیشتر در فضای مجازی او را با هشتگ «هالک -ایرانی» می‌شناختند، برای آنکه وی را تخریب کنند از هشتگ «هالک -جمهوری -اسلامی» و «هالک-فتوشاپی»  بهره برده‌اند تا پروژه تحقیر یک ورزشکار، و در سطح دیگر، تحقیرسازی یکی از بال‌های دفاعی کشور یعنی سپاه هم ادامه یابد و بدون آنکه مخاطب دچار عذاب وجدان شود که یک ورزشکار مردمی را دارد تحقیر می‌کند با برچسب زنی او را حکومتی در برابر مردمی جلوه می‌دهند.

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *