پیشنهاد سردبیر 08 شهریور 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

رسانه‌های سعودی آتش بیار معرکه عراق/ وقتی صهیونیست‌ها به خط شدند!

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، روز گذشته بعد از کنارگیری آیت الله سید کاظم حائری از مرجعیت شیعیان عراق، مقتدی صدر که همچنان از نتیجه انتخابات پارلمان این کشور اعتراض داشته و طرفداران وی خیابان‌های بغداد را ترک نمی‌کردند، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از سیاست کناره‌گیری می‌کند.

بعد از انتشار این بیانیه اعتراض طرفداران جریان صدر در بغداد و برخی دیگر از شهرهای عراق شدت یافت. معترضان که تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد مسلح هم هستند، بعد از حمله به کاخ ریاست جمهوری در خیابان‌ها اقدام به تیراندازی کردند.

این درگیری‌ها ادامه پیدا کرد تا جاییکه برخی هم در خلال این درگیری‌ها کشته شدند. اما حالا مقتدی صدر در نشستی تلویزیونی اعلام کرد درگیری‌ها ارتباطی با حشدالشعبی ندارد.وی همچنین از طرفداران خود خواست از اقدامات خشونت بار نیز دست بردارند.

لشکر ولیعهد سعودی در میدان

در این میان رسانه‌های سعودی با پوشش گسترده تنش در عراق، آن را به خط خبری اول خود تبدیل کردند. رسانه‌هایی همچون العربیه و شبکه سعودی الحدث به پخش مستقیم صحنه‌های درگیری معترضان می‌پردازند تا اینگونه القا کنند که شدت اعتراضات در بغداد بسیار بالاست و حجم خشونت‌ها را فراتر از واقعیت نشان می‌دهند.

رسانه‌های سعودی سعی دارند درگیری در عراق را اختلاف بین طرفداران صدر با حشدالشعبی نشان دهند. این رسانه‌ها با اعزام خبرنگاران اختصاصی به صحنه اعتراضات و مصاحبه با طرفداران سرایاالسلام (جنبش طرفدار مقتدی صدر) و انتشار گزارش‌هایی کاملاً یک سویه، سعی دارند اینگونه القا کنند که اختلافات صورت گرفته، درگیری بین نیروهای طرفدار صدر و نیروهای مقاومت طرفدار ایران است.

 

 

واقعیت ماجرا چیست؟

این در حالیست که چند روز پیش حشدالشعبی، جبهه بسیج مردمی عراق در بیانیه‌ای از اعضای خود خواست وارد درگیری سیاسی نشود. حشدالشعبی در بیانیه خود از دولت مصطفی الکاظمی رییس دولت پیشبرد امور، خواست که به مسؤولیت خود عمل کند و اعلام کرد که تمایل ندارد در بحران سیاسی کنونی در عراق وارد شود.

 

 

با این حال رسانه‌های سعودی در خبرهای خود همچنان این خط را القا می‌کنند که نیروهای حشدالشعبی در کف میدان تقابل با طرفداران صدر هستند و ناآرامی‌های عراق به سبب این تسویه حساب سیاسی رخ داده است.

این درحالیست که از شب گذشته تاکنون به برخی مواضع حشد، توسط معترضان خیابانی حمله شده که می‌توان به آتش زدن مقر سازمان بدر و خانه ابوعزرائیل رزمنده عراقی مدافع حرم اشاره کرد که فیلم آن نیز در شبکه‍‌های اجتماعی پخش شده است.

 

 

ادعاهای بدون پشتوانه

بررسی سایت شبکه خبری الحدث نیز  نشان می‌دهد این رسانه در خبرهایش، منشأ تیراندازی‌ها را نیروهای حشدالشعبی معرفی می‌کند. در حالی که مستندی برای اثبات این ادعا وجود ندارد و براساس تصمیم گرفته شده، حشدالعشبی نیز قصد دخالت در درگیری‌های عراق را ندارد و فعلاً در حال رصد وقایع است.

 

 

در کنار این آتش بیاری رسانه‌های عربی، رسانه‌های غربی نیز به این خط خبری پیوسته‌اند و در حال تکرار مواضع العربیه و الحدث هستند.

 

 

این رسانه‌ها در حالی ادعا می‌کنند نیروهای صدر توسط جریانات نزدیک به ایران مجروح یا کشته می‌شوند که هیچ اطلاعات دقیق و مستندی از این ادعا وجود ندارد. براساس شواهد نقش رسانه‌های سعودی در القای این خط، بسیار مشهود است.

ورود اسرائیل به گود رسانه

اما در این بین، توئیت یک اکانت صهیونیستی از تغییر استراتژی رژیم صهیونیستی و تدارک برای حمله به گروه‌های مقاومت وابسته به ایران در کشورهای هم جوار خبر می‌دهد.

 

 

براساس این توئیت، ظاهراً صهیونیست‌ها در صددند تا از فرصت ناآرامی برای حمله به مقرها و انبارهای تسلیحاتی و فرماندهان مقاومت در عراق، لبنان، غزه، سوریه و یمن استفاده کنند؛ این اقدام نشان می‌دهد تنش در عراق عرصه را برای صهیونیست‌ها مهیا کرده تا با هدف تضعیف مواضع دشمنان خود به خصوص ایران در منطقه، فضا را برای حمله به گروه‌های مقاومت آماده کند.

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، هرساله در ایام نزدیک به پیاده روی اربعین حسینی، جریان غرب با همکاری سعودی تلاش می‌کند در این مسیر اختلال ایجاد کند که عمدتاً این مساله نیز با روشن کردن آتش اختلافات داخلی در عراق آغاز می‌شود.

امسال نیز استعفای مقتدی صدر بهانه این موضوع شد مساله‌ای که حالا از خط رسانه‌های وابسته به غرب، سعودی‌ها و اسرائیل می‌توان دریافت که برنامه‌های پس از آن چه خواهد بود. به این‌ها میبایست بیانیه اخیر مقتدی صدر را نیز اضافه کرد که وی رسماً گفت بسیج مردمی عراق هیچ ارتباطی با جریانات اخیر ندارد.این یعنی خط روایت رسانه‌ای که دنبال این بود تا ماجراهای عراق را به ایران ارتباط دهد، عملاً باطل شد.

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *