گزارش تحقیقی 15 آبان 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

آدرس غلط رسانه ملکه درباره مشروعیت جمهوری اسلامی/ وقتی رسانه‌‎داران انگلیسی خود را به کوچه چپ می‌زنند

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، پس از حادثه تروریستی حرم حضرت احمد ابن موسی(ع) «شاهچراغ»، گروه تروریستی داعش در «نشریه الکترونیکی النبا» مسئولیت این حمله رو بر عهده گرفت. اما رسانه‌ بی‌بی‌سی فارسی این روایت رسمی را شبهه‌دار خواند و‌ ادعا کرد، جمهوری اسلامی برای دستاویز قرار دادن سرکوب شدیدتر اعتراضات مردمی ترور زائران شاهچراغ را طراحی و برنامه‌ریزی کرده است.  با اینکه سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و برخی دیگر از سازمان‌ها و کشورها این حمله تروریستی را محکوم کرده‌اند و این روایت توسط رویترز و خبرگزاری فرانسه تایید شده است. اما بی‌بی‌سی مدعی شده سران نظام برای سرکوب معترضان و نگه داشتن حکومت قمار بزرگی انجام داده و آن را با آتش‌سوزی سینما رکس تشبیه کرده‌اند. بعد از مطرح شدن روایت بی‌بی‌سی پیرامون این مسئله شبهاتی بوجود آمده است، این گزارش به‌صورت مستند به ادعاهای مطرح شده از سوی بی‌بی‌سی‌ فارسی پاسخ خواهد داد.

 

 

نقش بی‌بی‌سی در وارونه‌نمایی واقعیت شاهچراغ

رسانه‌های ضد ایرانی بیش از یک ماه برای تفرقه‌افکنی، دودستگی و به آشوب کشیدن جامعه سنگ تمام گذاشته‌اند. در همین رابطه رسانه باسابقه و شناخته شده بی‌بی‌سی فارسی جنایت داعش در حرم حضرت احمد ابن موسی(ع)، را انکار می‌کند و مقصر اصلی این حادثه ناگوار را جمهوری اسلامی می‌داند. در واقع ادعا می‌کند،که پایان  داعش توسط ج.ا.ا اعلام شده و حکومت اسلامی وجود خارجی ندارد. لازم به ذکر است که، پایان داعش توسط سردار حاج قاسم سلیمانی در آبان ماه سال ۹۶ اعلام شد، اما تفکر این گروهک ستیزه جوی تکفیری که پیرو آموزه‌های سلفی‌گری است همچنان وجود دارد؛ برای مثال آمریکا به همراه متحد اصلی خود انگلیس در اواخر سال ۲۰۰۱ (مهر ۱۳۸۰) برای از بین بردن القاعده و حذف پایگاه‌های عملیاتی طالبان به افغانستان حمله کرد و در آخر توانست این کشور را به تصرف در بیاورد و طالبان را از لحاظ فیزیکی حذف کند، اما تفکر این گروه تروریستی-تکفیری همچنان باقی ماند، که در نهایت پس از گذشت دو دهه یکی از رویدادهای مهم بین‌المللی در سال ۲۰۲۱، تسلط طالبان بر افغانستان بود که دوره جدیدی را در این کشور آغاز کرد. لازم به ذکر است که، گروهک تروریستی داعش در نشریه الکترونیکی «النباء»، به شکل رسمی حمله شیراز را بر عهده گرفت و درباره نحوه انجام این اقدام جنایتکارانه توضیح داده است. بعد از چند ساعت رسانه‌های غربی از جمله رویترز و خبرگزاری فرانسه این خبر را کار کردند.

 

 

دیپلماسی منطقه‌ای ج.ا.ا

رسانه بی‌بی‌سی جدا از اینکه به روایت رسمی حادثه تروریستی شبهه وارد کرده، مدعی شده که منطق سیاسی ج.ا.ا در دیپلماسی منطقه، زمینه‌ساز ظهور و بروز داعش در منطقه بوده است. این در حالی است که، طبق گفته کانال تلگرامی اخبار سوریه ایران در طول هشت سال برای مقابله با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه حدود هفده میلیارد دلار هزینه کرده و به گفته رئیس وقت بنیاد شهید «مرحوم حجت‌الاسلام شهیدی»، ایران تا سال ۹۵حدود ۲۱۰۰ الی ۲۵۰۰ شهید در جبهه دفاع از حرم داده است. آیا کشوری که از لحاظ جان و مال برای مقابله با این گروه تروریستی به این میزان هزینه کرده، می‌تواند زمینه‎ساز شکل‌گیری داعش باشد؟ گفتنی است که، دو سال بعد از آنکه گروه تروریستی داعش اعلام خلافت کرد، دونالد ترامپ در یکی از سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش در اوت ۲۰۱۶ در میان حامیان جمهوری‌خواه در ایالت فلوریدا، باراک اوباما «رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا» و هیلاری کلینتون «نامزد وقت دموکرات‌ها» در انتخابات را بنیانگذاران داعش معرفی کرد. با اینکه ترامپ طراح یک گروهک تروریستی در رسانه‌ها فریاد می‌زند، اما رسانه‌ بی‌بی‎سی همچنان  با اتهامات بی‌پایه‌واساس جمهوری اسلامی را دلیل اصلی ظهور داعش معرفی می‌‎کند.

 

 

به گزارش مرکز مقابله با شایعات سایبری سازمان فضای مجازی سراج، باتوجه به مطالب فوق ادعا بی‌بی‌سی فارسی که بیانیه داعش جعلی یا بلوف تهاجم زده توسط جمهوری اسلامی است از بین می‌رود. اما بی‌بی‌سی پیرامون مسئله داعش هم مدعی شده که سیاست‌های منطقه‌ای ایران زمینه ظهور این گروه تروریستی بود. اما طبق مستندهای موجود در این گزارش، ایران بیشترین هزینه را برای نابودی داعش متحمل شده است.

حالا باید از این رسانه و سردبیران آن سوال کرد، آیا کشوری که در این سال‌ها متحمل هزینه‌های سنگین برای نابودی این گروه تروریستی شده، میتواند پدید آورنده آن باشد؟

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *